Як перевірити контрагента онлайн за допомогою безкоштовних ресурсів?

Як правило, бізнес не можливий без партнерів. Однак мати справу з перевіреними і зручними постачальниками або клієнтами виходить не відразу, та й не завжди! Часто спочатку партнер вибирається за критеріями, далеким від юридичних нюансів: ціна, оперативність, доступність і т.п. Укладаючи договір, його сторони стають контрагентами і між ними з'являється правовий зв'язок. І хоча чинна судова практика розглядає кожного з контрагентів як самостійно відповідає за результати своєї діяльності, практика діяльності контролюючих органів тяжіє до зворотного, намагаючись покласти на добросовісну сторону договору відповідальність за деякі порушення законодавства її контрагентом. Саме тому отримання максимально можливої інформації про передбачуваного партнера до укладення угоди має бути аксіомою для будь-якого бізнесу. На сьогоднішній день все більше інформації про підприємства та організації стає доступно в електронному вигляді на сайтах органів виконавчої влади та інших ресурсах.

Перевірку контрагента за допомогою таких ресурсів можна розбити на кілька етапів:

Перевірка контрагента за допомогою даних ЄДР

Цивільний кодекс України (ст.203) визначає низку вимог до дійсності правочину. Серед інших, нас цікавить одна з найбільш фундаментальних - наявність у суб'єкта господарської угоди (юридичної особи або підприємця) цивільної дієздатності. Це перший і основний етап перевірки контрагента. Адже якщо у нього відсутня зазначена дієздатність, то правочин згодом може бути визнаний не дійсним, з усіма витікаючими з цього не приємними (м'яко кажучи) наслідками. Громадянська дієздатність - це здатність особи своїми діями набувати права та обов'язки, і для суб'єктів господарювання така дієздатність підтверджується їх державною реєстрацією з внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб та цивільних формувань (далі-ЄДР) основних даних про зареєстрованого суб'єкта.

Зазначений реєстр на сьогоднішній день є найбільш важливим і повним джерелом інформації при перевірці контрагента: ]]>https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch]]>

Реестр досить простий у використанні: достатньо знати або ідентифікаційний код суб'єкта господарювання або повне або скорочене найменування юридичної особи / ПІБ фізичної особи.

Крім підтвердження самого факту реєстрації (дата якої безпосередньо і говорить про момент виникнення дієздатності суб'єкта господарювання), реєстр містить ряд важливих даних, що стосуються контрагента, а саме:  

  • інформація про керівника юридичної особи та обмеження, які є у керівника при представленні інтересів юридичної особи.

Дана інформація вкрай важлива для перевірки контрагента, тому що. нерідко власники в статуті компанії встановлюють обмеження суми угоди, яку керівник має право укладати без додаткового узгодження з власниками компанії. Важливість даного моменту визначається тим, що угода, укладена керівником c перевищенням зазначених повноважень, згодом може бути як схвалена власником компанії, так і оскаржена останнім, що спричинить її недійсність.

  • інформація про розмір статутного капіталу суб'єкта господарювання - це мінімум майна, яке є власністю суб'єкта господарювання і за рахунок якого можуть задовольнятися вимоги кредиторів. Якщо статутний капітал невеликий або відсутній (в приватних підприємствах його може і не бути зовсім), то вимоги кредитора можуть залишитися без задоволення.

Справедливості заради зауважимо, що наявність статутного капіталу саме по собі не є гарантією повернення коштів кредиторів, оскільки статутний капітал може бути спрямований компанією на поточне фінансування господарської діяльності, і фактично перебувати в такій же заборгованості, тільки дебіторської. І все ж інформація про розміри статутного капіталу, і, що важливіше, ступеня його формування (він може бути внесений на момент реєстрації юридичної особи не повністю) - важливе і цінне джерело даних про майбутнього партнера.

  • інформація про учасників і бенефіціарних власників товариства

З урахуванням збільшення в Інтернеті кількості даних і розвитку "оцифровування" фізичних осіб, дана інформація також може бути надзвичайно корисна, особливо при зіставленні з різними "чорними списками" фінансових установ та соціальних мереж.

  • інформація про відкриті щодо суб'єкта господарювання процедур: процедури банкрутства, припинення діяльності, відкритих виконавчих провадженнях

Важність даної інформації пояснюється тим, що компанії, що знаходяться в процедурах банкрутства або ліквідації, серйозно обмежені у своїй дієздатності. Крім того, якщо передбачуваний партнер оголошений банкрутом, це говорить про те, що у нього виникли серйозні проблеми в розрахунках з кредиторами. Логічно припустити, що з контрагентами за новою угодою можуть виникнути схожі проблеми. Таким чином, ЄДР містить найбільш повну і корисну інформацію для того, хто хоче перевірити свого контрагента. Однак для більш повної перевірки існують і інші можливості.

Перевірка контрагента - ліцензії та дозволи

Якщо відповідно до законодавства роботи / послуги, щодо яких укладається договір, підлягають ліцензуванню, важливо перевірити достовірність наданої партнером інформації щодо наявних дозвільних документів.

На сьогоднішній день у відкритому доступі є Єдиний реєстр ліцензій: ]]>https://youcontrol.com.ua/ru/topics/reestr-lytsenzyy-ukraynyi-y-druhye-reestryi-v-systeme-youcontrol/]]>

Якщо контрагент - будівельна компанія, то інформацію про ліцензію можна уточнити і на сайті Держархбудінспекції: ]]>https://dabi.gov.ua/license/list.php]]>

]]>]]>

Для здійснення пошуку знадобиться код, найменування або дані ліцензіі.  Інформацію про дозвільні документи та ліцензії можна буде уточнити в ЄДР.

Судові решенія

Сама по собі інформація про наявність поточних судових спорів за участю контрагента має обмежену цінність, оскільки спори можуть бути різної природи і з різних предметів. Тут важлива саме суть спору - якщо передбачається укладення серйозної угоди, а в суді є спір з приводу виконання контрагентом зобов'язань за іншими, раніше укладеними угодами, то варто подумати, чи не виникне подібна ситуація при виконанні нового договору; водночас наявність, наприклад, спору про матеріальну або дисциплінарну відповідальність працівників контрагента може не мати суттєвого значення при оцінці його як надійної та добросовісної сторони за договором.

Більш детальна інформація про Судові спори, що дозволяє проаналізувати можливий їх вплив на бізнес контрагента, доступна на офіційному сайті Вищого господарського суду України: ]]>http://vgsu.arbitr.gov.ua/pages/157]]>

]]>]]>

На цьому сайті можна уточнити дані про відкриті щодо потенційного партнера процедури банкрутства, а також ознайомитися з текстами рішень і повідомлень суду щодо контрагента.

У Реєстрі судових рішень: ]]>http://reyestr.court.gov.ua/]]> як правило, не міститься повного переліку процесуальних документів у справі, але інформацію про порушення справи, а також його результат, знайти цілком реально. Єдиним мінусом даного реєстру є не регулярне оновлення - процесуальні документи вносяться в нього через кілька днів після фактичного прийняття.

Як перевірити податковий статус контрагента?

Не менш важливим є перевірка податковоого статусу контрагента . В даному випадку допоможуть реєстри Державної фіскальної служби (ДФС), які давно стали джерелом інформації для юристів, бухгалтерів та керівників. Ключовим моментом використання зазначених реєстрів є оновлення інформації в них практично в режимі реального часу - тому за оперативністю та актуальністю інформації іншим джерелам з ними конкурувати складно.

За посиланням ]]>http://reyestr.court.gov.ua/]]> можна перевірити сумлінність сплати податків бізнес-партнером.

]]>]]>

Дані реєстрів платників ПДВ та платників єдиного податку слід перевіряти на дату кожного платежу контрагенту.

Загальнодоступні реєстри на сайті Електроного кабінету ]]>https://cabinet.tax.gov.ua/registers]]>:

  • Дані про взяття на облік платників податків

  • Реєстр страхувальників

  • Реєстр платників єдиного податку

  • Реєстр платників акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового

  • Реєстр осіб, які здійснюють операції з товарами

  • Довідка про відсутність заборгованості

  • Єдиний реєстр індивідуальних податкових консультацій

  • Дані Реєстру отримувачів бюджетної дотації

  • Реєстр неприбуткових установ та організацій

  • Інформація про РРО

  • Інформація про книги ОРО

  • Дані реєстру платників ПДВ

  • Реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування

  • Система обліку публічної інформації

  • Реєстр ПН / РК, реєстрація яких зупинена

  • Заяви про розстрочення, відстрочення грошового зобов'язання чи податкового боргу

  • Пошук фіскального чека

  • Екземпляри РРО

  • Реєстр ЦСО

  • Пошук марки акцизного податку

  • Перелік транспортних засобів, що переміщують пальне або спирт етиловий

Такі основні відкриті джерела інформації. Тим часом, ряд важливих даних, що стосуються майна компанії та його операцій, може міститися в закритих реєстрах, доступ до яких мають нотаріуси та адвокати за спеціальними ключами. Таким чином, основні дані про партнера можна перевірити самостійно.

Далі у таблиці наведені ще деякі доступні реєстри даних, де можна перевірити контрагента

Адреса сайта в Інтернеті

Інформація

РЕЄСТРАЦІЯ БІЗНЕСУ

]]>Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань]]>

Статус контрагента;
код ЄДРПОУ;
дату реєстрації;
контактну інформацію;
уповноважених осіб (засновника, керівника, директора);
вид діяльності (із зазначеним основним видом діяльності);
перелік засновників;
розмір, розподіл статутного капіталу та дату закінчення його формування;
дані про відокремлені підрозділи;
статус відомостей про юрособу;
місце розташування реєстраційної справи;
фонди, в яких особа перебуває на обліку;
реєстраційний номер платника єдиного внеску;
клас професійного ризику виробництва

]]>Державний реєстр телерадіокомпаній]]>

Інформацію про провайдерів програмної послуги

]]>Державний реєстр друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств]]>

Сведения о свидетельствах печатных СМИ, информагентств, их учредителях

]]>Реєстр аудиторських фірм]]>

Информацию об аудиторских фирмах, внесенных в Реестр аудиторских фирм, которые могут проводить аудиторские проверки профессиональных участников рынка ценных бумаг

]]>Комплексна інформаційна система Держфінпослуг]]>

Поиск информация о финансовых учреждениях по всем их типам

Подактова інформація

]]>Електронний кабінет платника податків]]>

  • Информацию из реестра плательщиков НДС
  • Аннулирование регистрации плательщиков НДС
  • Регистрацию плательщиков единого налога

]]>Дізнайся більше про бізнес партнера від ДФСУ]]>

Информацию о налоговом долге

]]>Реєстри ДФС]]>

Сведения о:

  • производителях спирта этилового, коньячного и плодового, спирта этилового ректификованного виноградного, спирта этилового ректификованного плодового, спирта-сырца виноградного, спирта-сырца плодового, алкогольных напитков и табачных изделий;
  • субъектах хозяйствования, которые осуществляют оптовую торговлю спиртом коньячным и плодовым на основании лицензии на производство коньяка и алкогольных напитков по коньячной технологии;
  • предприятиях, которым предоставлено разрешение на осуществление таможенной брокерской деятельности;
  • предприятиях, которым предоставлено разрешение на открытие и эксплуатацию склада временного хранения;
  • предприятиях, которым предоставлено разрешение на открытие и эксплуатацию магазина беспошлинной торговли;
  • предприятиях, которым предоставлено разрешение на открытие и эксплуатацию таможенного склада;
  • субъектах хозяйствования, которые могут осуществлять реализацию бесхозного имущества и имущества, переходящего в собственность государства в 2016 году;
  • выданных, приостановленных и аннулированных лицензиях на право розничной торговли алкогольными напитками и табачными изделиями

]]>Реєстр підприємств, установ, організацій України, що мають заборгованість із заробітної плати]]>

Данные о предприятиях (учреждениях, организациях), имеющих долги по зарплате

ЛІЦЕНЗУВАННЯ ТА ДОЗВІЛЬНІ ПРОЦЕДУРИ

]]>Єдиний ліцензійний реєстр]]>

Наличии лицензий у контрагента

]]>Реєстр документів дозвільного характеру]]>

Сведениях о выдаче документов разрешительного характера, отказе в их выдаче, переоформлении, выдаче дубликатов, аннулировании

]]>Дані щодо об'єктiв,
для яких видано дозволи на виконання будівельних робіт
]]>

Информацию о выданных документах на выполнение строительных работ (декларация о начале строительных работ, разрешение на строительные работы, сертификат и т.п.)

]]>Реєстр виданих будівельних ліцензій]]>

Информацию о выданных лицензиях на строительство

]]>Реєстр суб’єктів оціночної діяльності]]>

Информацию о сертификатах субъектов оценочной деятельности

]]>Спецдозволи на користування надрами]]>

Перечень предоставляемых спецразрешений на пользование недрами

ВІДОМОСТІ ПРО ЗАРЕЄСТРОВАНЕ МАЙНО

]]>Державний реєстр речових прав на нерухоме майно]]>

Наличии у контрагента вещных прав на недвижимое имущества

]]>Кадастрова карта України]]>

Информацию о праве собственности и вещных правах на земельные участки (заказ извлечения только для владельцев и нотариусов), поиск по кадастровому номеру земельного участка

Єдиний державний реєстр МВС із реєстрації транспортних засобів

Информацию о владении транспортными средствами физическим или юридическим лицом (предоставляется в форме извлечения)

]]>Державний реєстр цивільних повітряних суден]]>

Информацию о владельцах и эксплуатантов воздушных судов, регистрации воздушных судов

ЮРИДИЧНІ ДІЇ

]]>Єдиний державний реєстр судових рішень]]>

Участии контрагента в судебных делах

]]>Інформаційно-довідкова система «Банкрот»]]>

]]>Відомості про справи про банкрутство]]>

Наличии статуса банкрота у контрагента

]]>Єдиний реєстр нотаріусів]]>

Проверке свидетельства, выданного лицу, являющемуся нотариусом

]]>Єдиний державний реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення]]>

Сведениях о лицах, привлеченных к ответственности за совершение коррупционных правонарушений, в отношении которых судами приняты соответствующие решения, вступившие в законную силу, а также сведениях о наложении дисциплинарных взысканий за коррупционные правонарушения

Материал подготовил Леонид Кузнецов