Терміни сплати ЄСВ, розмір внеску, кому треба сплачувати

Срок уплаты ЕСВСтроки сплати ЄСВ єдиного соціального внеску у 2020 році. 

Вказані граничні терміни оплати. Більш ранній термін оплати, оплата частинами не забороняється, головне не пізніше:

  • За 1-й квартал - до 19 квітня (включно);
  • за 2-й квартал до - 19 липня (включно);
  • за 3-й квартал до - 19 жовтня (включно);
  • за 4-й квартал до - 19 січня (включно).

Таким чином, граничний термін сплати єдиного внеску фізичними особами - підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування - 19 число місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

У разі якщо останній день сплати єдиного внеску припадає на вихідний, святковий день чи інший неробочий день, то останнім днем таких строків сплати єдиного внеску вважається перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем (пункт і 1 розділу IV Інструкції № 449).

Не забуваємо, то щодо ЄСВ немає строку давності: податкова може донасчитати ЄСВ пеню та штрафи за будь-який період.

з 1 січня 2020 року всі підприємці (у т.ч. 1 група), як на загальній системі так і на єдиному податку, сплачують ЄСВ у розмірі 1039,06 грн. в місяць.

ЄСВ повинні платити всі підприємці СПД ФОП крім нижчеперелічених не залежно від того, велася діяльність або не велася. Необхідно платити під час відпустки й під час хвороби. Починати платити потрібно з того місяця, в якому ви зареєстровані як ФОП, а не з місяця, в якому ви перейшли на єдиний податок (не плутайте з єдиним податком!!!). Платити потрібно як за повний місяць навіть, якщо ви зареєструвалися в останній день місяця.
Зобов'язання зі сплати ЄСВ припиняються лише у 1 випадку: припинення підприємницької діяльності.

Днем оплати ЄСВ вважається день списання грошей з Вашого рахунку або, якщо ви платите готівкою через банк/термінал, то день, коли банк прийняв у вас гроші для оплати. (пп. 3 п. 2. Розділ IV Інструкції від 20.04.2015 № 449). Це означає, що день фактичного надходження грошей на рахунок казначейства не має значення. Хоча, дуже часто податківці намагаються залякати підприємців наполягаючи, що гроші надійшли пізніше терміну, і просять добровільно сплатити штраф. Їх вимоги не законні- відстоюйте свої права. 

Розмір ставки ЄСВ єдиного соціального внеску у 2020 році помісячно:

Група Ставка ЄСВ у 2020 році Ставка єдиного податку у 2020 році
1 група платників єдиного
податку
 1039,06 грн/місяць

210,20 грн/місяць
 

2 Група платників єдиного податку

1039,06 грн/місяць

 944,6 грн/місяць
 

3 група платників єдиного податку

1039,06 грн / місяць

3% від доходу платники ПДВ

5 % від доходу платники ПДВ
 

Розмір ставки ЄСВ єдиного соціального внеску у 2019 рік поквартально:

  • за 4-й квартал 2019:
    • 1 і 2 і 3 групи - 2754,18 грн.
  • 1-А; 2-я і 3-я група 
    • За 1-й квартал 2020– 3117,18 грн.;
    • за 2-й квартал 2020– 3117,18 грн.;
    • за 3-й квартал 2020 – 3117,18 грн.;
    • за 4-й квартал 2020 – 3117,18 грн..

Звільнені від сплати ЄСВ такі підприємці платники єдиного податку

Пунктом 4 статті 4 Закону про ЄСВ передбачено, що деякі підприємці — платники єдиного податку, звільнені від обов'язку сплачувати ЄСВ. До таких підприємців відносяться:

  • пенсіонери за віком або особи, які досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу;
  • інваліди, які отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

Якщо з інвалідами все більш-менш зрозуміло, то з пенсіонерами за віком існує маса спірних питань. Податкова і Пенсійний фонд вважають, що звільняються тільки пенсіонери, у яких є всі умови для отримання пенсії за віком: відповідний вік і наявність страхового стажу достатнього для отримання пенсії за віком. (ст. 26 Закону України"Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").

Судова практика теж не завжди однозначна.

Верховний Суд у своєму рішенні від 15 квітня 2014 року (справа № 21-59а14) вказав, що від сплати за себе єдиного внеску звільняються тільки ті ФОП, які обрали спрощену систему оподаткування і є пенсіонерами за віком. Цим рішенням ВСУ відмовив пенсіонерам, які вийшли на пенсію за вислугою років, у праві прирівнювати себе до пенсіонерів за віком.

Але є й інші категорії пенсіонерів.  Враховуючи сформовану практику ВСУ і ВАСУ за 2014 і 2015 рік, можна прийти до висновку, що не сплачують ЄСВ наступні ФОП-пенсіонери за віком:

  • перейшли на пенсію за віком на загальних підставах: в 60 років для чоловіків і стажі роботи не менше 25 років і 55 років для жінок і стажі роботи не менше 20 років;
  • перейшли на пенсію за віком за ст. ст. 13 і 14 Закону "Про пенсійне забезпечення";
  • пенсіонери-чорнобильці. Так у визначенні ВАСУ від 24.03.2015 р. (справа № К/800/36362/13) суд вказав:
    • посилання Пенсійного фонду на те, що до пенсіонера-чорнобильцю не може бути застосовано положення частини 4 статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", оскільки він не досяг 60-річного віку є безпідставними, оскільки зазначена норма не пов'язує звільнення від сплати єдиного внеску з досягненням особою певного віку, а передбачає звільнення від сплати внеску всіх пенсіонерів за віком.
    • що оскільки частина 4 статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" не містить застережень щодо її незастосування до осіб, яким пенсія за віком призначена на підставі Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", то суди дійшли правильного висновку про те, що з січня 2011 року позивач не повинен платити за себе ЄСВ.

Підприємці СПД ФО-П пенсіонери за вислугою років та одержувачі пенсії за втрату годувальника сплачують ЄСВ на загальних підставах.

Але виникає питання: "а якщо пенсіонер, який вийшов на пенсію з якої-небудь причини до досягнення ним пенсійного віку, досяг пенсійного віку 60/55 років, то чи має він право не платити ЄСВ будучи ФО-П на еліному податку?"Фіскальна служба і Пенсійний фонд скажуть Вам: Однозначно! НІ. І їх не буде бентежити абсурдність ситуації, що вийшли на пенсію за віком В 60/55 років матимуть таке право, а вийшли на пенсію раніше при досягненні 60/55 річного віку такими пільгами володіти не будуть. 

Однак, є визначення ВАСУ про те, що якщо такий пенсіонер досяг 60-річного / 55-річного віку, то він не сплачує ЄСВ.

Але судова практика буде змінюватися, так як змінилися умови призначення пенсії за віком. Відповідно до нового Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" Закон від 03.10.2017 № 2148-VIII

Материал подготовил Леонид Кузнецов